Sneško domaćica

Sneško domaćica

Volim da kuvam i pripremam razna jela, poslastice, peciva, kolače, torte ... za moju porodicu i prijatelje. Uživajte i vi sa nama.

понедељак, 19. септембар 2016.

DOMAĆE SUŠENE SMOKVE













Sada, kada je sezona smokve, jedne, jedinstvene mediteranske voćke, koja raste u našim uslovima u gradu, treba to iskoristiti što je moguće bolje. U mom voćnjaku ima 5 smokvi od kojih su 2 jako krupne. Od njih sam uglavnom kuvala po par tegli džema a ostatak bi pojeli ili bi ostale na drvetu. Prošle godine sam 90% zamrzla i prošle zime smo ih pojeli u slast. Ove godine sam odlučila da malo eksperimentišem i da probam da, u kućnim uslovima, smokve osušim bez dodavanja bilo čega. Malo sam lutala po interenetu i svaki tekst je govorio o tome kako se smokve sumporišu, pa potapaju u slanu vodu... Ništa mi se to nije dopalo a i nemam uslova za tako nešto pa sam odlučila da to uradim na moj način. Za sušenje sam odabrala onu sitniju vrstu. Jeste sušenje dugotrajan proces ali uspela sam. Svoje iskustvo sam odlučila da podelim i sa vama. Tako obožavaoci smokve, a pogotovo ako imaju svoje, na ovaj način mogu da ih sačuvaju i imaju da se zaslade ili naprave neki kolač i kad zahladi i kada ih više nema u voćnjaku.

Ovaj recept i još neke recepte sa svežim skokvama ću posvetiti igrici





POTREBNE NAMIRNICE

- 3 kg svežih sitnijih smokava
- 2 pleha od rerne
- papir za pečenje


















PRIPREMA:


Smokve gledajte da nisu prezrele i da je svaka zdrava. Operite ih i odmah osušite, mada sam ja jednu turu sušila bez pranja i pokazalo se kao bolje. 

Na pleh od rerne stavite papir za pečenje i smokve stavljajte na papir sa peteljkom prema dole i svaku pritisnite prstom da se spljošti. Ova količina je dovoljna za 2 pleha od rerne.

Rernu uključite na 60C stepeni, sa opcijom topli vazduh, i ubacite plehove u rernu. Ostavite da se smokve suše i možete slobodno da odete na spavanje ili da radite nešto drugo, ako se odlučite da ih sušite preko dana. Pošto je kod mene struja jeftinija noću ja sam ih stavljala na sušenje u 24 č. i isključivala rernu ujutru u 8, kada više nema jeftinije struje. Uveče bih opet uključila rernu na isti način i sušila ih još jednu noć. Nemojte se plašiti da će se presušiti. U mom slučaju je sušenje trajalo 16 sati, sa prekidima, ali vi možete i odjednom. Pošto sam sušila smokve u dva pleha drugog dana bih im zamenila mesta. Smokve posle ovog vremena izvadite iz rerne i ostavite da se ohlade. Spakujte ih u kutiju i odložite. Radi svake sigurnosti ipak sam ih stavila u zamrzivač, jer ne bih volela da mi se pokvare. Kada vam zatrebaju možete da izvadite onoliko koliko vam treba a ostatak vratite u zamrzivač.

Ja sam ovako osušila 4 ture s tim što sam 2 ture sušila kraće, negde oko 10 sati, i ostale su više sočne i meke ali sam te upotrebila za jelo. Svaki dan po nekoliko i pojeli smo ih. 
 
Dužinu sušenja možete da odredite sami u odnosu na to da li želite da budu više ili manje suve.  Ako imate dehidrator slobodno možete da ga upotrebite za sušenje.

To je cela filozofija oko sušenja smokvi. Ništa komplikovano a dobijete smokve za koje znate da nisu tretirane nikakvim hemikalijama. Jedino što nisu onako svelo zućkaste boje, ali verujte, boja nije važna već to da su zdrave a ukus im je još bolji nego one iz radnje.















Prijatno!

Нема коментара:

Постави коментар

Možete komentarisati ali bez uvredljivih sadržaja.